Przejdź do treści

Terapia to nie wstyd

„Pierwsza wizyta, czy kolejna forma wsparcia?”

Przedstawiamy kolejne wnioski z przeprowadzonych ankiet. Jak się okazuje, zdecydowana większość pacjentów zgłaszających się do Wirtualnej Poradni, miała już wcześniej styczność z różnymi formami terapii lub usług specjalistów. Dla pozostałych było to pierwsze spotkanie z psychologiem. Tak duża część osób, dla których był to już kolejny kontakt z psychologiem świadczy o tym, że temat profilaktyki zdrowia psychicznego zaczyna stawać się w Polsce coraz bardziej powszechny. Pokazuje to również, że często nasz pierwszy kontakt ze specjalistą lub pierwszy jego wybór nie jest tym ostatnim. Niejednokrotnie zdarza się, że z jakichś względów konieczna jest zmiana, gdyż np. z danym specjalistą nie udało nam się nawiązać odpowiedniej relacji terapeutycznej. 

Warto pamiętać o tym, że to, co powinno wytworzyć się między specjalistą, a pacjentem w trakcie ich spotkań stanowi RELACJĘ. Jak każda relacja w naszym życiu, tak i ta, zbudowana na odpowiednich fundamentach i pielęgnowana, może przynieść nam wiele korzyści i poprawić jakość życia. Oczywiście jest to relacja wyłącznie terapeutyczna i ma wpływać korzystnie na proces leczenia. Dobrze ukształtowana relacja terapeutyczna daje pacjentowi poczucie bezpieczeństwa i pozwala zaangażować się w terapię oraz zacząć wdrażać w życie zmiany, na które w danym momencie jest gotowy. Wszelkie zakłócenia, które mogą pojawiać się w relacji terapeuta- pacjent mogą być wskazówką, gdzie jest głębszy problem.

Istotnym zjawiskiem może być przeniesienie, czyli nieświadome przeniesienie na terapeutę doświadczeń z relacji ze znaczącymi osobami z życia pacjenta. W gabinecie, pacjent ma możliwość zrozumienia, a z czasem zmiany tych zachowań. Istnieje także przeciw przeniesienie, czyli reakcja terapeuty na tego typu zachowania pacjenta. Reakcja taka zachodzi w kontekście nieświadomych lub nierozwiązanych konfliktów wewnętrznych terapeuty. Przykładem może być złość terapeuty na określone zachowania pacjenta. Tego typu zjawiska terapeuta powinien omawiać podczas superwizji.

Nie należy zrażać się, jeśli od razu nie trafimy na odpowiedniego dla nas specjalistę. Tak, jak proces leczenia, tak czasem poszukiwanie odpowiedniej dla nas osoby musi zająć trochę czasu. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content