Ostatnie pytanie z ankiety było dla nas kluczowe w zrozumieniu, czy wstyd lub lęk wpływał na decyzję o wizycie u specjalisty. Większość pacjentów odpowiedziało „nie miał znaczenia”, co można uważać za dobry sygnał. Temat pomocy psychologa powoli oddziela się od pojęcia Tabu w Polsce i większość pacjentów dokonuje wyboru, aby pomóc sobie poprawić jakość swojego życia.
Duża część pacjentów zwlekała z podjęciem decyzji o wizycie z powodu wstydu lub lęku. Wstyd i lęk przed czymś nowym jest naturalną emocją i powinniśmy pozwolić sobie na jej odczuwanie. Zastanówmy się jednak, skąd się bierze? Czy jest to lęk przed oceną? Czy wstydzę się tego, z czym do specjalisty przychodzę, czy raczej samego faktu korzystania z czyjejś pomocy? Może moje najbliższe środowisko nie pochwala korzystania z pomocy psychologa i dlatego temat jest wstydliwy i dla mnie? Kiedy zrozumiemy przyczynę, źródło naszych emocji- łatwiej nam będzie poradzić sobie z nimi. Konfrontacja przyczyn naszego lęku z faktami, a następnie okazanie samemu sobie współczucia i empatii to droga do rozpoczęcia skutecznej pracy nad sobą.
W celu przełamania naszych obaw i lęków, warto zasięgnąć rzetelnych informacji na temat tego, jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa, czego możemy się spodziewać i jaki jest przebieg samej wizyty. Dobrym wyborem będzie psycholog specjalizujący się w obszarach, nad którymi i my chcemy z nim pracować. Pomocne będą także opinie byłych pacjentów. Jeżeli nie wiemy, nad czym konkretnie chcemy pracować lub mamy problem z określeniem, co jest dla nas znaczące- nic straconego. Możemy umówić się na pierwszą konsultację, która pozwoli nam nazwać problem i znaleźć odpowiednią drogę do pracy nad nim.