Terapiobus
pierwszy w Polsce mobilny gabinet terapeutyczny
Kiedy w 2020 roku, podczas pandemii pomyślałam o tym, aby wyruszyć na ulicę miast mobilnym gabinetem terapeutycznym, wiele osób dość sceptycznie wyrażało sie na ten temat.
- przecież nikt nie wejdzie do Busa z napisem „Pomoc Psychologiczna” na środku miasta , lub pod galerią
- jak ktoś się wstydzi, to nie przekona go taka forma „uliczna”
- skąd wziąć ludzi do takich porad
Tak się składa, że każda z tych obaw nie potwierdziła się. Dlatego wystąpiliśmy z wnioskiem do Narodowego Instytutu Wolności o dotację, aby 4 lata doświadczenia w pomocy psychologicznej na ulicach, mogła być kontynuowana jeszcze bardziej. Nie tylko podczas akcji wrześniowych, ale aby nasz Terapiobus mógł ruszyć w Polskę i nieść pomoc przez cały rok.
Nasza determinacja i pomoc tak wielu osób, sprawiła że niemożliwe stało się możliwe. Współpraca z Centrami Zdrowia Psychicznego, z Self-Przyjazne Terapie, z Centrum Zmiany w Życiu, Centrum Rozwoju SENS Katarzyna Dorosz-Dębska, Psychologami z EAP24, Wolontariuszami, Prezydentami Opola, Gdańska, Poznania, Warszawy , Życie Warte jest rozmowy , Wypłyń na głębie oraz wieloma ludźmi dobrej woli, doprowadziła do tego, że na koniec 2023 roku, ze środku dotacji Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030 PROO, został zakupiony i dostosowany do potrzeb, pierwszy mobilny gabinet terapeutyczny- Terapiobus. Pomogli nam w tym również współpracownicy firmy MAN S.A, którzy zadbali, aby wnętrze gabinetu było przyjazne i funkcjonalne.
Bardzo dziękujemy wszystkim za wsparcie.
Anna Węgrzyn
Prezes Fundacji
Nasz własny Terapiobus
Terapiobusy w latach 2020-2023
Chcemy, aby powstały Terapiobus zmniejszył statystyki samobójstw, dzieci, młodzieży i dorosłych tak jak Mammobusy zmniejszyły ilość zgonów na raka piersi poprzez wczesną diagnozę. Im więcej Terapiobusów tym więcej osób będzie miało realny dostęp (być może pierwszy raz w życiu) do profesjonalnego wsparcia. Szczególnie ważne jest, aby docelowo Terapiobus mógł dotrzeć do miejsc gdzie w okolicy nie ma dostępnych specjalistów. Rolą osób udzielających wsparcia w Terapiobusie jest psychoedukacja i wskazanie właściwej drogi pomocy oraz interwencji kryzysowej.
Akcja pokazuje jak wielka jest potrzeba i zainteresowanie ludzi bezpłatną pomocą psychologiczną. Widzimy jak wiele osób cierpi z powodu depresji, lęku, stresu i innych zaburzeń o podłożach psychicznych. Sytuacja jest dramatyczna wśród młodzieży. Liczba okaleczeń i prób samobójczych postawiła nas na drugim miejscu w tej strasznej statystyce w Europie. Każdego roku 10 września w Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom chcemy wychodzić na ulice wraz z Terapiobusami, aby informować wszystkich jak ważne jest zdrowie psychiczne.
Chcemy, aby Terapiobusy były dostępne w całej Polsce tak jak obecne są Mammobusy.
Miasta biorące udział w Kampanii Społecznej 10 września
Kampania Społeczna "Terapia to NIE WSTYD"
-
Kampania 2024
-
Kampania 2023
-
Kampania 2022
-
Kampania 2021
- Kampania 2020
Już 10 września! Szczegóły: www.terapiatoniewstyd.pl/kampania-2024/
Więcej na stronie: www.terapiatoniewstyd.pl/kampania-2023/
Więcej na stronie: www.terapiatoniewstyd.pl/kampania-2022/
Więcej na stronie: www.terapiatoniewstyd.pl/kampania-2021/
Więcej na stronie www.terapiatoniewstyd.pl/kampania-2020/