Działająca dla Państwa Wirtualna Poradnia ma na celu, oczywiście oprócz niesienia na bieżąco pomocy, analizę i wyciąganie wniosków, które w przyszłości usprawnią jej działania. Jest to narzędzie działające od 2023 roku, dzięki któremu nasza Fundacja jest w stanie nieść skuteczniejszą pomoc w dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze działania były skuteczne i rozwijały się w tych kierunkach, na które widzimy największe zapotrzebowanie pacjentów. Została stworzona ankieta, której wyniki przedstawimy Państwu w artykułach.
Po wnikliwej analizie wyników ankiet przeprowadzonych z pacjentami naszej wirtualnej poradni możemy zauważyć, że większość osób zgłasza się do specjalisty w związku z problemami w relacjach z bliskimi. Tu od razu powinna zapalić nam się czerwona lampka w temacie komunikacji. Na drugim miejscu znalazły się „depresja i stany lękowe”, a na trzecim „inne problemy emocjonalne”. Dalej mamy „samotność i ogólne poczucie bezsensu”, „problemy w pracy”, „problemy w szkole” itd. Najczęściej zgłaszamy się do specjalisty z problemami, które ogólnie rzecz biorąc zakłócają nam bieżące funkcjonowanie, utrudniają życie. Zobaczmy zatem, jak istotne są relacje, które nawiązujemy w swoim życiu dla jego jakości i naszego codziennego samopoczucia.
Niewielka liczba pacjentów wirtualnej poradni zgłosiło się z problemami takimi jak „żałoba”, „alkohol w rodzinie”, czy „wykorzystywanie seksualne”. Podobny wynik ma pozycja „próba samobójcza” oraz wszelkie podejrzenia chorób, np. neurologicznych, czy CHAD. Niekoniecznie wskazuje to na fakt, iż osób z takimi problemami jest mniej, jest to raczej efekt społecznego piętna ciążącego na takich obszarach tematycznych. Zdecydowanie łatwiej jest nam udać się do specjalisty, gdy mamy problemy w związku lub jesteśmy samotni, niż wyznać, że nasz partner jest uzależniony lub zachowuje się wobec nas agresywnie. To, czego w takich sytuacjach się boimy, to na pewno wszczęcie odpowiedniej dla danej sytuacji procedury, w której mają swój udział organizacje niosące pomoc, ale także w dużej mierze ocena, czyli to, że np. doniesiemy na partnera/partnerkę, przyznamy się do tego, że ktoś nas wykorzystał lub do tego, że podejrzewamy u siebie chorobę neurologiczną.
Podsumowując odpowiedzi pacjentów na pierwsze pytanie z ankiety, widać wyraźnie istotność otaczających nas relacji na to, jak wygląda nasze życie. To, w jaki sposób te relacje wybieramy, jak z nimi postępujemy, na ile kierują nami świadome decyzje, a na ile są to niesione wewnątrz schematy, jest niezwykle ważnym filarem naszego życia. Warto poświęcić temu zagadnieniu uwagę, wcześniej niż w momencie gaszenia pożaru u specjalisty. Zwróćmy uwagę na nasze relacje oraz sposoby komunikacji, które w nich dominują. Skuteczna komunikacja to klucz do porozumienia, a bez niego zdrowe relacje nie mają szansy przetrwać.