[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.2.2″][et_pb_row _builder_version=”4.2.2″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.2.2″][et_pb_text _builder_version=”4.6.2″ text_font_size=”19px” text_line_height=”1.8em” header_font=”Barlow Condensed|||on|||||” header_text_color=”#e09900″ header_font_size=”33px”]
wybrane Rodzaje terapii:
Terapia psychodynamiczna – polega na uświadomieniu sobie tego co w nas nieświadome. Terapia oparta na tym podejściu koncentruje się przede wszystkim na naszych uczuciach i emocjach. Dzięki nim możemy dojść do naszych problemów i je zrozumieć, nawet jeśli świadomie nie zdajemy sobie z nich sprawy. Przeszłość ma tutaj znaczenie jeśli wpływa na nasze obecne problemy.
Terapia poznawczo-behawioralna – polega na zmianie sposobu naszego myślenia. Według nurtu poznawczo-behawioralnego, to jak się czujemy i jakie jest nasze życie, jest odzwierciedleniem naszych myśli, a emocje, które odczuwamy, są związane nie tyle z konkretną sytuacją, co z naszym jej odbiorem. Terapia ta polega na zmianie naszych przekonań na takie, które będą nam służyły.
Terapia systemowa – polega na postrzeganiu rodziny jako systemu. Terapia w tym nurcie polecana jest w kryzysach rodzinnych, konfliktach małżeńskich i między członkami rodziny. Zakłada, że członkowie rodziny wchodzą ze sobą w ciągłe interakcje, wskutek czego mają na siebie wzajemny wpływ. Jeśli więc w rodzinie pojawia się kryzys, to jest za niego odpowiedzialny każdy z jej członków.
Terapia Gestalt – polega na wyłonieniu naszego potencjału rozwojowego. Jesteśmy postrzegani jako jedność psycho-fizyczno-duchowa. Nurt Gestalt polega na uświadomieniu, w jaki sposób chcemy przeżyć nasze życie oraz na odkryciu naszego potencjału. Celem terapii jest umożliwienie dokonywania świadomych wyborów, które są zgodne z naszymi potrzebami. Opiera się ona na założeniu, że jesteśmy w ciągłym kontakcie z otoczeniem, które na zasadzie wymiany między człowiekiem a jego środowiskiem zaspokaja rozwój.
Terapia par – ma na celu naprawę związku i przywrócenie do niego harmonii. Opiera się na znalezieniu przyczyn trudności związku i poprawieniu jego funkcjonowania. Na spotkaniach para ma możliwość otwarcie się i w bezpiecznej przestrzeni porozmawianie o swoich emocjach, oczekiwaniach i wyrażeniu potrzeb.
Terapia EMDR – to terapia traumy, dla osób, które przeżyły traumatyczne doświadczenia i nie potrafią poradzić sobie z przebytymi wydarzeniami. Polega na szybkim i powtarzającym się ruchu gałkami ocznymi. Wpływa to na obniżenie poziomu lęku doświadczonego wcześniej.
Terapia uzależnień – terapia uzależnień to główna forma leczenia osób mierzącymi się z różnego typu nałogami. Alkoholizm czy każde inne uzależnienie to choroba postępująca, którą należy leczyć. Celem terapii jest spowodowanie, by pacjent zaprzestał wykonywania destrukcyjnego działania (nałogowego picia alkoholu, nałogowego hazardu, zażywania substancji psychoaktywnych, itp.). Proces ma prowadzić do zredukowania szkodliwych skutków nałogu oraz umożliwić choremu powrót do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Terapia uzależnienia pozwala na uporządkowanie i wypracowanie radzenia sobie we wszystkich ważnych sferach życia: życie uczuciowe, relacje z ludźmi, duchowe, zdrowie. Terapia uzależnień to bardzo ważna forma terapii w dzisiejszych czasach. Współczesny świat i duża dostępność różnorodnych substancji psychoaktywnych stwarza dla ludzi ryzyko pojawienia się u nich różnych uzależnień.
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach(TSR) – podejście skoncentrowane na rozwiązaniach służy budowaniu rozwiązań, nie koncentruje się więc na analizie problemu. Celem jest poszukiwanie optymalnego rozwiązania dla sytuacji, w której znajduje się pacjent, a nie samo odkrywanie źródeł problemu, czy jego analiza.
Analiza Jungowska – charakteryzuje się podejściem do psychiki, w którym ważne jest ustalenie przyczyn zgłaszanych problemów i objawów oraz ich celowość – znaczenie dla życia zgłaszającej się osoby, możliwości zmiany, które się otwierają. Podczas psychoanalizy jungowskiej widzi się problemy, które są przyczyną zgłoszenia do terapii jako wyraz całościowej ścieżki rozwoju osoby, która jest procesem stawania się w pełni sobą. Pozwala na nawiązanie nowych i głębokich relacji na przykład w rodzinie, społeczeństwie.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]