Przejdź do treści

Terapia to nie wstyd

Zapraszamy do współpracy Wolontariuszy w ramach IV edycji kampanii społecznej „Terapia to NIE wstyd” wrzesień 2023

Dołącz do naszego zespołu - Twój udział w inicjatywie może odmienić czyjeś życie!

O kampanii społecznej „Terapia to NIE wstyd” wrzesień 2023

W Dniu Zapobiegania Samobójstwom – 10 września, mobilizujemy siły, aby szerzyć świadomość w zakresie rosnących potrzeb związanych ze zdrowiem psychicznym. Misją Fundacji jest zmiana błędnych przekonań dotyczących korzystania z usług psychologa i psychoterapeuty, oraz budowanie wsparcia dla osób poszukujących pomocy w tym zakresie. Co roku, podczas Kampanii Społecznej Terapiobus, oferujemy bezpłatne konsultacje z doświadczonymi specjalistami. Wówczas wiele osób po raz pierwszy ma szansę skorzystać z  profesjonalnej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego!

Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „STOP Samobójstwom – Życie ma sens”. W miastach w różnych częściach Polski organizowane jest całodniowe wydarzenie, gdzie w dedykowanych strefach pomocowo – edukacyjnych udzielane będzie wsparcie psychologiczne. Na miejscu będzie można posłuchać interesujących wykładów z zakresu zdrowia psychicznego, a w wydzielonych sektorach animatorzy będą prowadzić zajęcia dla dzieci. W przypadku Warszawy i Poznania przewidziane jest również wydarzenie muzyczne. 

Jak możesz nam pomóc?

Czas: 9,10,11, 15 września 2023

Dogodne dla Ciebie godziny w trakcie trwania wydarzenia

10 września: Warszawa 10:00 – 21:00,
Poznań, Gdańsk, Opole, Kraków, Białystok 10:00 – 18:00
Bełchatów 10:00 – 14:00

9 września:  Lublin 10:00 – 17:00,
Puławy 10:00 – 18:00
Rybnik 14:00 – 17:00

11 września: Lębork, Wejherowo  10:00 – 16:00

15 września:  Bolesławiec 11:00 – 18:00

W zgłoszeniu prosimy o podanie czasu jakim dysponujesz, ewentualnie godzin, w których możesz nas wesprzeć tego dnia.

Miejsce

Jedno z miast na miejscu wydarzenia: Warszawa, Gdańsk, Puławy, Starogard Gdański, Bełchatów, Białystok, Bolesławiec, Człuchów, Drawsko, Jarosław, Koszalin, Lębork, Lublin, Opole, Poznań, Rybnik, Świecie, Świdnin, Łobez, Lębork, Wejcherowo

Szczegółowa lista z adresami na dole strony, pod formularzem zgłoszeniowym.

Dodtakowe informacje o przebiegu wydarzeń w poszczególnych lokalizacjach znajdują się pod linkiem: www.terapiatoniewstyd.pl/kampania-2023/

Kogo poszukujemy:

Osoby powyżej 18 roku życia:

 1. Każdy kto mieszka w mieście wydarzenia, jest komunikatywny i lubi spędzać czas z ludźmi. Nie trzeba mieć doświadczenia w tego typu akcjach, wystarczy dyspozycyjność 10 września i chęci, aby zmieniać z nami świat i pomagać innym. (Zadania: koordynowanie ruchu, dystrybucja materiałów edukacyjnych, zbiórka datków – szczegóły poniżej.)
 2. Osoby z doświadczeniem w pracy z dziećmi, studenci pedagogiki (zadanie: pomoc w strefach animacji dla dzieci- szczegóły poniżej)
 3. Osoby z uprawnieniami do udzielania wsparcia psychologicznego, interwenci kryzysowi lub terapeuci (zadanie: wsparcie dla zainteresowanych osób w kontakcie ze specjalistą – szczegóły poniżej)

Rodzaje wolontariuszy i szczegółowe zadania

Twoim zadaniem będzie zbiórka datków do e-puszki i kwestowanie w obszarze wydarzenia wybranego miasta. Zebrane przez Ciebie środki będą przeznaczone na: zakup mobilnych Terapiobusów i pracę terapeutów, dzięki czemu przyczynisz się do realnej pomocy konkretnym osobom, które potrzebują wsparcia, ale nie mogą go otrzymać. Może dzięki Tobie ktoś kto ma myśli rezygnacyjne poprosi o pomoc.

Otrzymasz od nas identyfikator wolontariusza Fundacji, identyfikator osoby kwestującej oraz „e-puszkę” z QR kodem. Osoba zainteresowana przekazaniem datku, po zbliżeniu telefonu do QR kodu, będzie miała możliwość wyboru kwoty do wpłaty.

Szczegółowe instrukcje oraz wszystkie niezbędne informacje otrzymasz po zgłoszeniu.

Edukacja to jedna z naszych nadrzędnych misji. Zależy nam, aby dotrzeć do jak największego grona potrzebujących oraz rozbudzić świadomość wagi zdrowia psychicznego wśród osób w każdym wieku. Otrzymasz od nas ulotki edukacyjne, a Twoim zadaniem będzie zainteresowanie przechodniów naszą akcją oraz materiałami, poinformowanie o misji fundacji, miejscu wydarzenia, jego temacie i wyjaśnienie, dlaczego warto tam być.

 

Szczegółowe instrukcje i wszystkie niezbędne informacje otrzymasz po zgłoszeniu.

Osoby znajdujące się w miejscu wydarzenia mogą potrzebować wyjaśnienia o jego celu i przebiegu. To będzie Twoje zadanie – pomóc w organizacji ruchu, zachęcić do udziału w wydarzeniu, przekierować zainteresowane osoby do odpowiednich sekcji, w których mogą uzyskać więcej informacji lub wsparcia.  Otrzymasz od nas również ulotki edukacyjne, których celem jest propagowanie wiedzy o zdrowiu psychicznym.

 

Szczegółowe instrukcje i wszystkie niezbędne informacje otrzymasz po zgłoszeniu.

Na wydarzenie zapraszamy rodziców z dziećmi. Jeśli mama lub tata będą chcieli zasięgnąć wsparcia u konsultantów, zapewniamy w tym czasie zajęcia w wyznaczonych do tego strefach animacji. Twoim zadaniem będzie zorganizowanie ciekawej zabawy z użyciem dostępnych na miejscu materiałów plastycznych i edukacyjnych.

 

Szczegółowe instrukcje i wszystkie niezbędne informacje otrzymasz po zgłoszeniu.

Na miejscu wydarzenia, w dedykowanych sekcjach – Terapiobusie lub namiotach, organizujemy wsparcie dla osób, które znajdą się na miejscu i zechcą skorzystać z pomocy specjalisty. 

Może się zdarzyć, że dla niektórych zainteresowanych będzie to pierwszy kontakt z taką konsultacją. Twoją ważną misją będzie więc wsłuchać się w aktualne pytanie, potrzebę, ale i zachęcić do dalszego kontaktu ze specjalistą, wskazać możliwe drogi pomocy.

 

Szczegółowe instrukcje i wszystkie niezbędne informacje otrzymasz po zgłoszeniu.

Co oferujemy:

 • udział w nowatorskim projekcie i możliwość dołożenia swojej cegiełki do edukacji polskiego społeczeństwa w ramach promocji zdrowia psychicznego,
 • możliwość niesienia pomocy potrzebującym i tworzenia dobra wraz ze świetnymi ludźmi!
 • ciekawe znajomości, kontakt ze środowiskiem psychologicznym
 • samorozwój, dzięki dostępowi do materiałów edukacyjnych fundacji,
 • pamiątkową koszulkę,
 • ubezpieczenie NNW,
 • identyfikator,
 • imienny certyfikat o odbyciu wolontariatu (zaświadczenia o zadaniach zrealizowanych w ramach współpracy)
 • wsparcie na całym etapie współpracy
 • możliwość kontynuowania działań w kolejnych latach

Jak się zgłosić?

Wypełnij nasz formularz zgłoszeniowy, wybierz miejsce (miasto) oraz rodzaj wsparcia, które możesz zaoferować.  Odezwiemy się do Ciebie, aby potwierdzić Twój udział w wydarzeniu oraz przekażemy wszystkie niezbędne informacje wraz z kontaktem w razie dodatkowych pytań na każdym etapie współpracy.

Jeśli masz wątpliwości jeszcze przed zgłoszeniem – pisz już teraz: wolontariat@terapiatoniewstyd.pl 


Miejsca wydarzenia

 1. Warszawa, PKiN, Pl Defilad
 2. Poznań, Pl. Wolności
 3. Gdańsk – centrum, przy Targu Węglowym, Brama Katownia
 4. Puławy, Gabinet SENS Puławy, ul. gen Fieldorfa Nila 16/10a 24-100 Puławy
 5. Bełchatów, Szpital Wojewódzki im. J. Pawła II ul. Czepliniecka 123, 97-400 Bełchatów
 6. Jarosław, Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej im. prof. Antoniego Kępińskiego, Kościuszki 18
 7. Białystok, Revit Białystok, ul. Swobodna 38 Białystok
 8. Bolesławiec, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu Aleja Tysiąclecia 30 59-700 Bolesławiec (na terenie szpitala)
 9. Człuchów, Samodzielny Publiczny Zakład opieki Zdrowotnej w Człuchowie ul. Szczecińska 16, 77-300 Człuchów (park obok szpitala)
 10. Koszalin, Środkowopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego MEDiSON Koszalin ul. Sarzyńska 9, 75 – 819 Koszalin (pod Ratuszem w centrum miasta
 11. Lębork, Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku
 12. Lublin, Centrum Psychoterapii OpenMind ul. Chopina 45/5 piętro II
 13. Opole, Urząd Miasta Opole
 14. Rybnik, SP ZOZ Państwowy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku ul. Gliwicka 33, 44-200 Rybnik
 15. Starogard Gdański, przed starostwem, czyli przy Tadeusza Kościuszki 17
 16. Świecie, Nadwiślańskie Centrum Zdrowia Psychicznego „Empatia” ŚWIEĆ
 17. Świdnin, ul. Drawska 38, 78-300 
 18. Drawsko Pomorskie, ul. Obrońców Westerplatte 11, 78-500 
 19. Łobez, ul. Drawska 6, 73-150 
 20. Lębork – na terenie parku przy SPS ZOZ -ul. Węgrzynowicza 13
 21. Wejherowo – plac przed wejściem do PZP ul. Gdańska 51
Skip to content